Какво не разказах досега за Бали?- Част 2, Нуса Дуа.
В първата част на този пътепис за индонезийския остров Бали, разказах къде може да се отиде в района на град Убуд, разположен в централната част на острова.
Сега ще слезем на юг в Нуса Дуа.
Този финален пътепис за приказния остров Бали в Индонезия го посвещавам на KANDY team (Y– youngsters), с които споделихме това прекрасно пътуване! 😊 Thank you people- you rock! 🤘
Културна програма
Ако имаш време, разходи се до парка Garuda Wishnu Kencana Cultural Park. Там се строи огромна статуя на Вишну, яхнал неговия орел, наречен Garuda. Забелязва се много отдалеч, дори като пътувахме към Нуса Дуа, се чудех какво е това нещо в далечината. Вижда се и от самолет. В парка има амфитеатри с културна програма, провеждат се фестивали, разглеждат се изложби има и други атракции, но нямахме време за всичко. Там ядохме сладоледи с най-невероятни и екзотични вкусове. Дори си поръчах топка сладолед от дуриян, който ми беше подаден с леко подозрителен поглед от продавачката и то след като първо ме попита дали съм сигурна, че искам точно него и ми даде да го помириша преди това от кантата- единствената, която беше покрита с капак.
В случай, че още не знаеш, дуриян е интересен местен плод, който до определен момент от зреенето си е сладък, с лек аромат, но след това започва да мирише брутално зле. Някои хора казват, че е толкова вкусен, че забравят за гадната миризма на повръщано, канал, сяра, тръби и гнило. На някои места е забранен да се носи в обществения транспорт или да се внася в хотел.
Задължително опитай от всички възможни местни плодове. Можеш да си ги купиш в супермаркета. Пък дори дуриян можеш да пробваш.
Сладоледът беше умопомрачителено смърдящ, сладък и вкусен- супер яко преживяване!
Препоръчвам някъде да гледаш баронг и кечак денс. Това са традиционни местни танци, които се изпълняват от актьори, дегизирани като дракони, птици, маймуни, принцове, принцеси. Пее се и се свири, разказва се история от Рамаяна, има хумор, акапелни изпълнения, огньове и поука. 😊
Ако търсиш културни събития, можеш да посетиш и новия театър в Нуса Дуа, в зоната със 5-звездните хотели, точно до търговския център Bali Collection, където ще гледаш един страхотен музикален, светлинен, танцов спектакъл Devdan Show.
В Devdan Show ще видиш танци и песни от всички етнически райони на Индонезия. Много е красиво, музиката е мелодична, танцьорите са изключителни и всичко това е прокарано през фабулата на приключенска история. На сцената се лее истински дъжд, въртят се огньове, голям екшън става! Децата много го харесват!
Резервирай си предварително билети в техния сайт.
Shopping
Помотай се няколко часа в търговския център Bali Collection, който се намира точно до театъра. За удобство на посетителите, общинската управа е организирала безплатни бусове дотам от различни точки на Нуса Дуа. Търговският център е много е приятен, има страхотни ресторантчета, само имай предвид, че сувенирите и дрешките там можеш да ги намериш на по-ниски цени в Убуд или другаде в Нуса Дуа.
Също така, оказа се, че дрехите Polo Ralph Lauren, не са оригинални. Говорих си на готварския курс при Шеф Холцен с една дизайнерка, американка, която работи за тях и тя ми сподели тази подробност, и че дори логото се различава. Но качеството е добро, репликата е сполучлива и за ниските цени, на които ги продават, можеш да купиш на децата си шарени, ярки блузки с поло яка. Там също е пълно със СПА салони, даже можеш да седнеш да си направиш натурален педикюр с рибки. Има някакви съображения ЗА и ПРОТИВ относно хигиената и хуманността на процедурата. Четох за тях в интернет, през телефона, докато киснех краката в аквариума, а рибките ме щипкаха и гъделичкаха по краката. Беше късно да се отказвам. Нищо ми нямаше след това, рибките изглеждаха здрави и никоя не припадна. 😜
Невероятно, но факт…
Аптеката в Bali Collection е единственото място в Нуса Дуа, където можеш да си купиш флос за зъби.
Това се оказа някаква екстра. Обиколих всякакви дрогерии и аптеки и всички клатеха глави, че не знаят какво е това или че нямат. Упътваха ме точно към тази аптека и бинго- там уцелих.
В местния език ще откриеш думи, които звучат близки до западноевропейските езици. Това е така, защото Бали е бил холандска колония. Например думата Kopi, което значи кафе, идва от coffee, но понеже балийците на произнасят звука Ф, а го казват като П, се получава КОПИ, вместо КОФИ. Като ти кажат пайп, имай предвид, че това може да значи и файв (five). 😆😉
Плаж
В Нуса Дуа можеш спокойно да си ходиш на плаж на океана, но имай предвид, че няма спасители, че доста духа и има големи приливи и отливи. Образуват се много интересни огромни площи с плитка вода. Попаднахме случайно на такова на плажа пред хотел Nikko, на ивицата Benoa.
Ходиш със стотици метри навътре в океана, във вода до колене и стигаш до пясъчна коса, на която можеш да си опънеш кърпа и да се печеш. Обаче внимавай като дойде прилива, да не би да не успееш да се прибереш до брега, защото е доста далеч.
Минаването с джет или скоростна лодка през тях е много опасно, защото както си караш в дълбокото, изведнъж машината ти заорава в пясък и директно падаш. Това се случи на едни туристи пред очите ни.
Ако отседнеш в Laguna Luxury Collection, или просто го посетиш за брънч или плажен ден, за което можеш да прочетеш в статията ми Разточително и вкусно, 2 в 1, Arwana и Banyubiru, най-доброто от Laguna Luxury Collection, Нуса Дуа, Бали, там брегът е облагороден, водата е плитка и е много приятно. Обаче конкуренцията от множеството басейни е също много привлекателна. Имаше един, който е направен с естествен пясък- нещо като малко, спокойно и недълбоко море. Други са с водопади. Трети пък се плискат при първите етажи на хотела. Тези стаи, които са там, имат стълбичка от балкона, по която можеш да слезеш направо в басейна. Nice, а! 😊
Други препоръки и съвети, и още малко за СПА салоните
На Бали можеш доста евтино да изкараш, защото освен скъпи хотели, има чудесни комфортни и просторни вили, за по-ниски цени, отколкото в Гърция. В кои отседнахме ние виж в публикациите ми ОТСЕДНИ В РАЯ НА ДЖУНГЛАТА- UBUD RAYA RESORT, УБУД, О-В БАЛИ и ХОДИ ЛИ ТИ СЕ НА О-В БАЛИ НА МОРЕ С ЦЯЛОТО СЕМЕЙСТВО В КОМФОРТНИ ВИЛИ СЪС СОБСТВЕН БАСЕЙН? ЗНАМ ТАКОВА МЯСТО.
Вървейки по улицата в Беноа, ще намериш приятни малки масажни студиа, които не са толкова луксозни, но освен, че са по-евтини, услугата не отстъпва по качество и професионални умения на масажистите на тези в СПА студиата на скъпите хотели.
За това можеш да прочетеш в статията ми МАСАЖИТЕ НА БАЛИ – РИТУАЛ ЛИ СА ИЛИ ЛЕЧЕНИЕ?.
Сега ще кажеш, да евтино е, ама пътят е дълъг и е скъп. Ще ти подскажа следното: абонирай се за бюлетините на авиокомпаниите, които летят от България за Бали и следи около Коледа и Нова година за билети с отстъпки. На Бали е подходящо да се ходи през лятото, защото тогава е сухият сезон, но през януари също е много хубаво. Препоръчвам след Бали или преди, няма значение, да отскочиш до Сингапур. Там вече хич не е евтино, но пък мястото е извънземно и определено много, ама мноооого ще те впечатли. Използвай low cost авиокомпания за трансфера, билетът е от 150 до 300 лв, не си заслужава да се охарчваш повече. Гледай да си отделиш време да разгледаш Changi– легендарното летище на Сингапур, като без значение е на кой терминал кацаш или излиташ- всички са супер, мега култови!
Електрическите контакти, както в Бали, така и в Сингапур са по стандарт, който става за нашите кабели.
Вода пий само бутилирана. Алкохол- само от бутилка, защото наливният на улицата съм чувала, че понякога е фалшив. В Бали алкохолът има висок акциз и по специално вносния.Ако не ти се дават по 150 лв. за бутилка обикновено вино, решението е да пиеш от местното, което се прави от австралийско грозде и се бутилира на Бали.
Опитай и местната бира. Хич не е лоша.
Препоръчвам да си купиш анти- москито препарати от локалните дрогерии. Страхотни са, направени от натурални продукти и са доста ефективни. Ако си фен, купи си разни маски за лице, лосиони за тяло и други beauty глезотийки от природните им серии.
Понеже на Бали WiFi e зле навсякъде, вземи си pre-paid data карта на някой местен оператор. Не е скъпо, а услугата е 4G. Внимавай само, за цените при дилърите. Те си ценообразуват както им скимне и има опасност да се охарчиш ненужно скъпо. Също така, гледай да си наясно предварително каква карта ти трябва, да не ти набутат някоя с много voice, и пакет данни за телевизия, вместо нормален интернет. Просто разгледай сайтовете на операторите им. Ние първо си купихме Loop, после пробвахме мрежата на конкуренцията. Покритието и сигнала са ок и определено това беше по-добрата опция, отколкото да разчитаме на нестабилния wifi в ресторантите и хотелите. Сложихме в безжичен рутер СИМ-а и така имахме интернет на телефоните навсякъде. Само гледай рутерът да е със заредена батерия.
За опасностите
Ако изригне вулкан, не е краят на света. Има опасност да затворят за няколко дена летището, за да се разсее облакът от пепел, но после всичко се нормализира. Иначе, там през седмица някой вулкан пуфва малко пепел, колкото за престиж. Населението не се впечатлява много, само тия в подножието му гледат да се евакуират за всеки случай.
Филмчето и неговия soundtrack
Повече за всички тези подробности можеш да видиш във втората част на филмчето посветено на Бали. Soundtrack-ът му е дело на младия и талантлив композитор, Мартин Александров, с когото имам удоволствието да си партнирам от известно време за озвучаването на видео материалите ми. Той се зае да проучи местната фолклорна музика и сътвори парче, което спокойно може да мине на Бали за местно и да пожъне успех. Дообогати го с елементи на западно звучене и си стана страхотен хит! Виж филмчето и го погледай дори само, за да се насладиш на музиката му.
Творбите на Мартин можеш да чуеш в неговия YouTube канал и профила му в SoundCloud, където се подвизава с псевдоним Melegoth.
Ех, Бали!
Балийците са много приятни хора- усмихнати, учтиви, честни и спокойни. Почти всички изповядват хиндуизъм. Почти всички са вегетарианци, е някои са вегетарианци, ядящи риба и пиле. 😊
Животът на Бали е лежерен, приятен и лек…. за нас туристите. Явно много е допаднал на западноевропейци и американци, защото много хора са избрали да се преселят там, както са направили единият собственик на Locavore и шеф Холцен, главен готвач и собственик на ресторант Bumbu Bali.
Аз лично препоръчвам на всеки, който може да си позволи цените на самолетните билети (пак казвам, дебни за отстъпки, заслужват си) да отиде до там. После ще му се прииска да повтори, да потрети, после да си купи къща, да изкарва по някой и друг месец, а после може да реши и да си остане. 😊
За резервации
Ако вече те сърбят ръцете да си направиш резервация за Бали, за твое удобство съм добавила каре на booking.com, където само като въведеш датите и натиснеш search си вече с единия крак там, като си запазваш всички genius отстъпки и привилегии. 😊
Как да стигнеш дотам?
Ако искаш да се възползваш от добри цени за билети на Qatar Airways, провери за промоции през този QR code. Ние така си взехме билети на много добри цени.
Ако си вече на острова, за да се ориентираш по-лесно кое къде се намира, от местата, които съм описала, съм сложила карта с карфички. Кликаш върху тях и следваш упътванията, ако искаш да се придвижиш до там.
Benoa, South Kuta, Badung Regency, Bali, Индонезия
Kawasan Pariwisata Nusa Dua, ITDC Nusa Dua Lot NW1, Benoa, Kec. Kuta Sel., Kabupaten Badung, Bali 80363, Индонезия
Jl. Raya Uluwatu, Ungasan, Kec. Kuta Sel., Kabupaten Badung, Bali 80364, Индонезия
За повече ревюта от мен относно ресторанти, хотели, както и други места по света и у нас, разгледай всички категории на placescases.com
Ако ти е интересна темата за Икономиката на преживяванията, прочети статиите ми посветени на нея и местата, които прилагат принципите й на практика в категория Икономика на преживяванията