Пътеводител за Халкидики летовници- Ситоня
Време за четене: 5 мин.
Нямаш 5 мин. за четене? Тогава опитай четене в бърз режим- само подчертан и цветен текст: 3 мин.
Ситоня/ Sithonia (ударението е на Я)
Този ръкав на полуостров Халкидики доста по-късно се разви за туризъм, в сравнение с първия- Касандра. И до ден днешен е предпочитан за по-спокойна почивка, без купон, повече easy living и по-мързеливо летуване, а също и за обиколки с лодки. Природата на ръкава е все още запазена, не е толкова застроен и е осеян с много живописни и девствени плажове. Някои от тях са достъпни само с лодка.
Вурвуру
Меката на лодкарството е с. Вурвуру.
Когато започнахме да го посещаваме беше още малко, и незастроено. Имаше точно 2 хотела и една тясна улица, без тротоар. Сега има нещо като тротоар и велоалея в едно, но улицата е още по-опасна от преди заради по-силния трафик по нея.
Къде можеш да отседнеш във Вурвуру?
Във Вурвуру всеки собственик на имот на първа линия прави добър бизнес, защото летовниците сами се натискат за тези къщи за гости. Запазват от предходната година и оставят депозити. Някои даже се притесняват да не бъдат отписани от списъка на привилегированите, на които се дава право редовно да си резервират място за почивка там. Тези къщи и вили са търсени, защото са на един разкошен залив, със спокойна вода и плитки плажове. В него са разположени островите Диапорос. С лодка можеш да обикаляш 20 дена и да не повториш плаж и заливче в района. Много е красиво, има богат подводен живот за изследване, снимане или просто наблюдаване. Само ти трябва маска и шнорхел, а дори само маска и цял ден можеш да изкараш под водата, да се гмуркаш и наблюдаваш. Харпунджиите също могат да се радват на улов, а услужливите съдържатели на таверни на драго сърце ще им я сготвят.
За пълен релакс, никакви ангажименти и спокойствие си избираш някоя по-малка къща за гости. Някои от тези „малки и уютни“ кътчета доста са се развили и вече си приличат на комплекси. Други все още държат бутикова атмосфера като Anna Karra Studios and Apartments и 4 Еlies Apartments. Най-якото на тия места е, че излизаш от стаята бос и през една полянка с добре поддържана мека тревичка си на плажа. Пиеш си фрапето с изглед към морето, имаш опция да си сготвиш на барбекю или в малка оборудвана кухничка. Някои от тези апартаменти/студия са доста маломерни и не много удобни за 4-членни семейства. Като цяло собствениците не полагат някакви огромни усилия да предложат кой знае какъв лукс и комфорт. Има и доста скъпи вили, които надявам се вече са значително по-добре помислени, но нямам личен опит или информация от познати.
По-добри цени ще получиш за къщи зад улицата, на 2-ра и 3-та линия, но пък те нямат плаж. Можеш да отидеш до плажа Кариди, който е разположен в заливче, но е нужно да си носиш чадър.
Разбира се, винаги имаш опция да застанеш където си пожелаеш пред някой от имотите на първа линия. Anna Karra Studios предлага чадъри с шезлонги, оборудвани с мек матрак, но това ще ти струва 15 евро. Дават ти отстъпка, ако оставаш само за следобеда, но както ми обясни жената на beach бара, тя се дава само за след 17ч. Т.е. 15 или 16ч там не се води следобед, което е странно. От бара можеш да си вземеш дребни неща за ядене и пиене.
Ако търсиш задължително луксозна опция, пробвай комплекса Ekies All Senses Resort. За семейства с малки деца е особено подходящ, защото морето на обособения за хотела плаж, оборудван с много удобни шезлонги, е плитко, а beach барът и ресторантът са до него. Ако си с тийнейджъри, ще им е скучно, освен ако не наемаш лодка. Едната от фирмите, които препоръчвам има пункт точно там.
Бийч баровете в този район на Ситоня- по-добре пропусни.
От страната на Вурвуру по ръкава не ти препоръчвам изобщо да ходиш на beach бар. Първо, че не струват в сравнение с тези на Касандра, второ- първа линия им е вечно запазена, а дори и да има места, както беше на Лагонизи, ти пробутват за същата цена пластмасови шезлонги, защото удобните, които са с матрак са всъщност запазени. Храната при тях не струва и изобщо не си губи времето там. За това какво трябва да представлява добрият плаж с beach bar, прочети в публикацията Къде можеш да отидеш на хубав плаж с beach bar на Касандра, Халкидики?
Лодкарство
Ако си на Вурвуру, горещо препоръчвам да си наемеш лодка. Зареди се със студени напитки и някаква лека храна, задължително плавници, шнорхел и музика в телефона. Всички rent-a-boat дават хладилна чанта, където си съхраняваш напитките. Ако искаш да акостираш на плаж, добавяш към багажа си чадър и рибарски столчета. Лодките са такъв клас, че не ти трябва капитанско разрешително.
При лодкарството трябва да се спазва правилото, че на ок 100-200 метра от брега се намалява скоростта, защото има плуващи и се създава опасност за тях. Освен това, при скали в плитчините трябва да се пази двигателя на лодката.
Един малък съвет, снимай витлото на лодката когато я наемаш, преди да потеглиш, в случай, че има някакви малки поражения отпреди. Така няма опасност да те набедят, че ти си го повредил и да ти таксуват глоба.
Наемът на лодка е от 80 до 120 евро за 5-местни и повече за по-големите лодки, като допълнително плащаш горивото, което е от 20 до 25 евро, в зависимост колко си обикалял наоколо. Най-яката компания за отдаване на лодки под наем е Yolo Rent a Boat. Всички лодки са нови и много добър модел. Бързи са, лежат добре във водата, не вдигат носа, комфортни са и имат bluetooth, през който можеш да си пуснеш музика от телефона. Към хладилната чанта ти дават и ледена бутилка с вода.
Следващите добри са Explore Outside. Това са тези, чийто пункт е при Ekies All Senses Resort. Лодките са от миналата и тази година. Също са добри и имат Bluetooth връзка. За разлика от Yolo, не дават бутилка с вода.
От тези, които пробвахме тази година, най-зле са Meltemi, въпреки, че те са най-от отдавна там и пунктът им е на първа линия до плажа. Лодките са стари на по 600 000 и повече часове, по нещо все се къса или чупи и никак не са комфортни. На всичкото отгоре, и те струват по 100 евро, да се чудиш за какво. За връзка с Bluetooth изобщо не може да става дума. Не взимай лодка от тях в никакъв случай.
Таверните на Ситоня?
Хубава рибна таверна на Ситоня е Ta Kymata Seafood Restaurant в Неос Мармарас, на самото пристанище. Името му значи „Вълните“, някои от масите са направо на пясъка. Държи го леля Тула и цялото й семейство е впрегнато в бизнеса. Търчат като пчелички, стараят се клиентите всичко да имат и да не остават гладни и жадни. Вдигали сме се от Вурвуру специално, за да отидем при леля Тула. А тази жена и дъщерите й си спомнят визуално, та дори и по имена всички редовни стари клиенти.
Друг ресторант, който препоръчвам е Paris във Вурвуру. Още помня собственика, на когото е кръстена таверната, как обикаляше между масите, за да е сигурен, че клиентите са добре обслужени, разговаряше сърдечно с тях, та дори пускаше по някоя и друга закачка. За съжаление той е починал през 2018 година и сега има табло с негови снимки, за да си го спомняме какъв беше.
Любимата ми таверна пак в района на Вурвуру, този път в Ормос Панагияс е Aristos. Чудесна локация, на брега, част от масите са на плажа. До там може да се отиде с кола или с лодка, като ние практикуваме редовно второто. Кръчмата е пълна целодневно, така че резервация, особено за вечерта, си е нужна. Всичко е много вкусно и цените на рибата са разумни.
От другата страна на Ситоня, тази откъм Никити, в Порто Кофу има един знаменателен ресторант Дзидзикас. Освен с всякакви морски деликатеси, винаги разполагат и с прясно сготвени манджи.
В Гърция заведенията са едно до друго и често пъти стои човек отвън, който кани посетители. Как да изберем в кое да хапнем? Много лесно- това, на което има най-много хора, като не е задължително да изглежда най-добре в сравнение с другите. Това е именно случая в всички изброени горе таверни.
Ако искаш да пробваш по- висок клас храна, базирана на гръцката традиционна кухня, отиди в ресторанта или beach бара на Ekies All Senses Resort във Вурвуру. Там гурмето винаги е било и все още е на ниво.
Къде още можеш да отседнеш на Ситоня?
В случай, че предпочиташ да почиваш на Ситоня от страната на Никити и Неос Мармарас, добър хотел е Anthemus Sea Beach Hotel and SPA. Ако предпочиташ вили, пробвай Glafki Luxury Apartments при Торони. Не е в селището и е доста по-спокойно и тихо. За да отидеш до таверните в градчето, по-скоро ти трябва превоз. Ако не ти допада пясъкът на Торони, защото е малко грубичък и е по-добре да носиш обувки, наеми си лодка в Порто Кофу. Ние си взехме на случаен принцип от Aiolos Boats. Има множество малки и девствени плажчета от тази страна на ръкава, но трябва да знаеш, че почти навсякъде e разположена поне една палатка, ако не и повече. Не се изненадвай, ако завариш нудисти по тези места.
Между втори и трети ръкав се намира Krotiri Resort. Много подходящ за семейства и големи компании с деца. Малко е скучно за търсачи на приключения, но пък Вурвуру с лодките е съвсем наблизо. Другото неудобно е, че други кръчми освен тази на хотела няма и си като вързан там, освен ако не ти пука и не се качих на колата да си обикаляш към Ормос Панагияс и Вурвуру.
За пазаруване препоръчвам Мазутис в Никити. На пътя е, само се отбиваш и попадаш в гръцки рог на изобилието. Много качествени продукти, от пиле мляко до дюшеци и органични репеленти. Ако не намираш нещо, просто слез на ниво -1 с асансьора. Магазинът е на 2 етажа.
В Сарти не съм отсядала, само съм чувала за него, че прилича по натовареност на Китен и Приморско и че е с голяма плажна ивица. След него, на юг можеш да се радваш на девствени и незаселени плажове.
За Каламици всички говорят- за хубавата му природа и чудесен плаж. Аз лично го намирам за пренаселено и превзето от български туристи. Пак така пренаселен с българи е къмпинг Porto Elea, малко след Вурвуру. Но пък цените на кръчмата там са доста разумни, менюто е на български, а и самите сервитьори са българи.
Ако планираш почивка на Ситоня, Халкидики, Гърция, препоръчвам ти да резервираш престоя си направо тук. За твое удобство съм сложила каре на booking.com. През него си запазваш всички genius отстъпки и привилегии. Само въвеждаш датите на престоя и натискаш Search. Освен това, booking.com се грижи очакванията ти като клиент да са максимално изпълнени. Описала съм за една такава случка в ревюто за хотел Shangri-La в Сингапур.
Как да стигнеш до тези места на Ситоня?
Не се притеснявай как ще стигнеш до всички тези места на Ситоня. Отбелязала съм ги на картата на Google тук и като натиснеш върху червената карфица, с която съм обозначила местонахождението на мястото, което те интересува, и избереш упътвания, тя ще те отведе право там:
Ιωάννη, Karra, Neos Marmaras 630 81, Гърция
Куфос 630 72, Гърция
Ακτή Ελιά, Nikiti 630 88, Гърция
Akti Salonikiou, Agios Nikolaos 63078, Sithonia 630 78, Гърция
Chalkidiki 630 78, Гърция
Вурвуру 630 78, Гърция
Вурвуру 630 78, Гърция
Vourvourou Βουρβουρου Βουρβουρού Vourvourou Ενοικιασεις σκαφων βουρβουρου Sithonia βουρβουρού, Ag. Nikolaos 673 80, Гърция
Νικητη, Nikiti 630 88, Гърция
Ормос Панагияс 630 78, Гърция
Opposite super-market Dionisos, Vourvourou 630 78, Гърция
Vourvourou 630 78, Гърция
Ако се нуждаеш от рент-а-кар, можеш да си запазиш тук, в карето на най-голямата платформа за резервации.
Къде да последваш блога за отзиви и оценки placescases.com?
Допада ли ти моя блог? Чудесно! Тогава последвай страниците на placescases.com в Instagram, Facebook, YouTube, LinkedIn, Twitter и не пропускай нито една нова публикация.
Търсиш ли инфо за добри ресторанти, хотели и всякакви приятни местенца по света и у нас? Тогава се порови в категориите на placescases.com, може да си откриеш нещо точно като за теб.
Питаш ли се понякога, как някои места толкова много се отличават от други по обслужване, обстановка, като цялостно изживяване? Значи и теб те вълнува темата за Икономиката на преживяванията на Джузеф Пайн и Джеймс Гилмор. Постоянно добавям към колекцията си отзиви за онези от тях, които практикуват нейните принципи, без значение умишлено или случайно. Ако ти е интересно да разбереш кои са те, проучи ревютата в категорията Икономика на преживяванията.