6 дни в Рим: Ден 1 – история с любопитни факти, чар, вкусна храна и щипка шопинг
В първата част на тази 6-дневна римска програма споделих полезни съвети за пътуването и настаняването. Сега продължаваме с идеи как да прекараш първия си ден в града на фонтаните и вековете – без напрежение, с много разходки, гледки и настроение.
(В публикацията е използван изкуствен интелект)
Старт с вкус: street food наблизо
Няма по-хубаво начало от бърза и вкусна хапка около мястото, където си отседнал. Пица на парче, панини, аранчини, маритоццо – италианската улична храна е истинско изкушение. Ако си в същия апартамент, за който споделих в предишната публикация, знай, че ще ти се прииска да останеш още малко в него – винтидж интериорът и усещането за стил те грабват веднага.
Понеже пицарията до нас не ни впечатли, си взехме панини от Saporizzo – малко, непретенциозно място с много вкус. Освен това предлагат и вино и бира в мини бутилки. Беше чудесно да си устроим мини пикник около голямата остров- маса в трапезарията на апартамента и да презаредим след пътуването.
Прочети повече за този апартамент в публикацията The Best Rent – апартамент със супер комфорт и стил в центъра на Рим.
Разходка из Рим – без вход, с пълни очи
Рим е град-музей под открито небе. Дори да не влизаш в музеи, всяка крачка носи история. А благодарение на AI приложенията в телефона, всяка скулптура или фасада може да ти разкаже историята си.
Нашият план бе прост – да влезем само в 2–3 музея общо за целия престой, а останалото време да се потопим в атмосферата на града, да опитаме повече от местната кухня и вино. Ако обаче планираш музейни посещения, проучи работното им време и възможностите за онлайн билети.
Площад Венеция и Олтарът на Родината
Наблизо до нашия апартамент се намира Piazza Venezia (Площад Венеция) – централна точка в сърцето на Рим, откъдето тръгват няколко основни булеварда. Тук се намира внушителната сграда Palazzo Venezia, някога резиденция на папския пратеник от Венеция, а по-късно – офис на самия Мусолини.
Най-впечатляващ обаче е Altare della Patria (Олтарът на Родината) – гигантски мраморен монумент с конна статуя на крал Виктор Емануил II, първият крал на обединена Италия, и гроб на Незнайния войн.
Любопитен факт: Римляните намират Олтарът на Родината за архитектурно спорен, заради мащаба си и контраста с околните антични постройки.Въпреки това Altare della Patria е важен символ на италианската национална идентичност и единство и гледката от терасата му към Римския форум и
Колизеумът е нещо, което не бива да пропускаш. А защо не и да изпиеш едно кафе или Аперол Шприц на барчето горе?
Колизеумът и Римският форум – класиката без опашки
От Piazza Venezia поехме пеша към Колизеума (Colloseo). По пътя се открива чудесна гледка към Римския форум (Foro Romano) – руини, които нашепват за величието на Римската империя. Решихме да не влизаме, а просто да се насладим на гледките отвън и да попълваме знанията с помощта на изкуствения интелект.
Колизеумът – вечният символ на Рим – е нещо, което просто трябва да видиш, дори само отвън
Любопитен факт: В първите 100 дни след откриването му през 80 г. сл. Хр., Колизеумът е домакин на грандиозни игри, включващи над 5000 гладиаторски битки и дори симулирани морски сражения (наумахии), за които арената е била временно наводнявана.
Източник: Hopkins, Keith. The Colosseum, Harvard University Press, 2005.
До него е и Arco di Costantino (Арката на Констатин) – триумфална арка от IV век, внушителна и добре запазена.
Любопитен факт: Повечето от релефите по Арката на Константин са повторно използвани от по-ранни монументи, посветени на императори като Траян, Адриан и Марк Аврелий – форма на политическо послание, внушаваща приемственост и легитимност.
Източник: Elsner, Jas. Imperial Rome and Christian Triumph, Oxford University Press, 1998.
Тръгнахме в посока Фонтана ди Треви. По пътя има множество винтидж магазини, които си заслужават вниманието, ако си фен на thrift shopping-а. Провери работното им време, ако искаш да ги хванеш отворени.
Вечеря с вино и настроение
След дългия ден бяхме гладни и жадни за хубаво преживяване. По пътя ни беше, набелязания от мен предварително вино бар La Barrique . Хубавото при него е, че е без тълпи от туристи, но с местен дух. Отличава се с богата селекция от натурални и традиционни вина, включително пенливи. Успяхме да седнем без резервация. Препоръчвам платото с колбаси и сирена и чаша (или бутилка) хубаво вино от Лацио, но можеш да опиташ и менюто за деня. Ако и ти планираш да го посетиш, направи си резервация за всеки случай.
https://www.tiktok.com/@placescases/video/7504546982833245462
Фонтанът ди Треви и Пиаца Навона – магия след залез
След вечерята се насочихме към Фонтана ди Треви (Fontana di Trevi), надявайки се на по-малко хора. Уви – 3D mapping шоу беше събрало още повече. Очевидно няма момент, в който да е по-спокойно около прочутият фонтан, в който Анита Екберг, в ролята на Силвия от филма Сладък живот (1960), влиза във водата посред нощ, облечена в дълга черна рокля, и кани героя на Марчело Мастрояни да се присъедини към нея. Тази сцена се е превърнала в икона на италианското и световното кино, символизирайки магията, съблазънта и романтиката на Рим.
Фонтанът е построен през XVIII век, впечатлява с барокова енергия и изящност. А легендата с монетата, хвърлена в него – всички я знаем, нали?
Любопитен факт: Приходът от тези монети е на приблизителна стойност от около 1.5 милиона на година. Необлагаем е и отива в полза на католическата благотворителна фондация Caritas.
Поехме към Piazza Navona, минавайки покрай Venchi за джелато – да, с опашка, но си струва. Нощно време площад Навона е спокоен, романтичен, облян от мека жълта светлина, която прави фигурите от фонтаните по-плътни и витални.
Пиаца Навона е един от най-красивите барокови площади в Рим, изграден върху останките на древен римски стадион на император Домициан от I век. Централно място заема Фонтанът на четирите реки на Бернини, който символизира най-големите реки на четирите континента, познати през XVII век – Нил, Ганг, Дунав и Рио де ла Плата. Освен него, на площада се намират още два фонтана – Фонтанът на Нептун и Фонтанът на Мавъра, които допълват елегантната атмосфера с богата скулптурна украса.
Любопитен факт: През XVII век, по време на папа Инокентий X, в горещите летни дни отводнителната система на площада е била умишлено затваряна, за да се наводнява и да се провеждат зрелищни „водни фестивали“. Тези „наводнения“ били своеобразна форма на летен карнавал, в който водата била не бедствие, а забавление. Традицията била прекратена в края на XIX век, когато площада бил ремонтиран и отводнителната система – модернизирана.
Източник: Hibbert, Christopher. Rome: The Biography of a City, Penguin Books, 1985.
След цялата тази обиколка, време беше за отмора. А утре – нов ден, нови улички, нови римски моменти.
Следи следващите публикации, в които ще разкажа какво още да видиш, къде да похапнеш и как да направиш пътуването си до Рим незабравимо…. и разбира се история, примесена с любопитни факти.
Как да стигнеш до всички тези места?
Ползвай тази карта, специално направена от placescases.com за твое улеснение.
Как да си резервираш престоя?
Препоръчвам ти да резервираш престоя си направо тук. За твое удобство съм сложила каре на booking.com. През, него си запазваш всички genius отстъпки и привилегии, а аз получавам скромен комисиона. Само въвеждаш датите на престоя, мястото и натискаш Search.
Къдe да следиш за най-новите публикации на блога за отзиви и оценки на интересни места placescases.com?
Допада ли ти моя блог? Чудесно! Тогава последвай страниците на placescases.com в Instagram, Facebook, YouTube, LinkedIn, X, TikTok и не пропускай нито една нова публикация.
Търсиш ли инфо за добри ресторанти, хотели и всякакви приятни местенца по света и у нас? Тогава се порови в категориите на единствения по рода си блог за отзиви и оценки на интересни места, пречупени през 5DСензографа на 5-те човешки сетива- placescases.com. Може да си откриеш нещо точно като за теб.
Питаш ли се понякога, как някои места толкова много се отличават от други по обслужване, обстановка, като цялостно изживяване? Значи и теб те вълнува темата за Икономиката на преживяванията на Джоузеф Пайн и Джеймс Гилмор. Постоянно добавям към колекцията си отзиви за онези от тях, които практикуват нейните принципи, без значение умишлено или случайно. Ако ти е интересно да разбереш кои са те, проучи ревютата в категорията Икономика на преживяванията.
Ако се нуждаеш от рент-а-кар, можеш да си запазиш тук, в карето на най-голямата платформа за резервации, по-долу.