Испанските стълби

6 дни в Рим: Ден 3 – разходка по уличките на Рим, Площадът на Капитолия, Пантеона, испанските стълби

В първата част на тази 6-дневна римска програма разказвам какви културно-исторически забележителности да видиш без входни такси, любопитни факти за тях и къде да похапнеш. Във втората част от програмата за ден 2 разказвам за бохемския квартал Трастевере, Ватикана и още вкусна храна и вино. В третият ден се отдаваме на спокойна разходка по уличките на Рим и посещение на 3 основни забележителности.

Площадът на Капитолия – римска елегантност и Suburra вайб

Само на крачка от нашия апартамент е Piazza del Campidoglio (Площадът на Капитолия) – проект на самия Микеланджело, разположен на един от седемте хълма. Тук се намират Сенаторският дворец и Капитолийските музеи – Palazzo dei Conservatori и Palazzo Nuovo. Ако си гледал сериала Suburra, много от сцените са снимани точно тук.

В центъра стои конната статуя на Марк Аврелий – копие, чийто оригинал се пази в музея. Ние оставихме тази локация за следващ ден, защото изкачването и слизането по стълбите е сериозно.

Там се намира и прочутата статуя на Вълчицата, отгледала Рем и Ромул, основателите на Рим.

Посещение Пантеона без редене на опашка

Пантеонът в Рим е една от най-добре запазените сгради от Древен Рим и днес служи като църква. Построен е около 126 г. сл. Хр. по времето на император Адриан и впечатлява с огромния си купол и отворения купол, с 9-метров окулус (отвор на върха), който осветява интериора по естествен начин. Естествено, през него вали дъжд и сняг, за това на пода има специална отводнителна система. Сградата е била посветена на всички римски богове, а по-късно превърната в християнски храм.

Любопитен факт: Куполът на Пантеона остава най-големият в света, изграден от неармиран бетон – архитектурно постижение, което остава ненадминато повече от 1800 години.
Източник: MacDonald, William L. The Pantheon: Design, Meaning, and Progeny. Harvard University Press, 2002.

Съветвам те да си вземеш онлайн билети ок. Час преди посещението ти. Така няма да има нужда да се редиш на дълга опашка и ще имаш достатъчно време да получиш билетите на мейла си. Предупреждавам те, че в неделя има безплатно посещение и опашките са огромни. Ако не ти пречи, можеш да се наредиш и ти.

@placescases

Едно от най-натоварените с туристи места в Рим е Пантеонът, но пък ако си за първи път в Рим си заслужава да го видиш. Знаеш ли, че в купола му има девет метров отвор, през който вали дъжд, а на пода има специални дренажни системи. Там е гробницата на Рафаело, както и на първия крал на обединена Италия Виктор Емануел II. #пантеон #рим #romepantheon #rome #pantheon

♬ Sacred Choir Templar – Rick Oli

Обяд в Antica Salumeria с чудна дъска с колбаси, сиренца и прекрасно вино

На същия площад на Пантеона се намира Антика Салумерия. Отпред си изглежда като бакалия, но ако влезеш по-навътре, ще откриеш точно 4 масички за сядане. Ако има места, не пропускай да седнеш и да си поръчаш дъска с колбаси, сиренца и бутилка вино. Изрично си поискай стъклени чаши, ако ти пробутват пластмасови. Някак не е редно да се пие вино така. На тръгване можеш да си купиш вино и овакуумено прошуто, пекорино, или каквото там си харесаш от магазина.

https://www.tiktok.com/@placescases/video/7504563628339711254

Испанските стълби- претоварена туристическа атракция

Продължихме бавно и лежерно към испанските стълби. По пътя се отбивахме в бутици, винтидж магазини, пазарувахме и неусетно пристигнахме до Испанските стълби.

Испанските стълби (Scalinata di Trinità dei Monti) са едни от най-емблематичните в Рим, построени през XVIII век, за да свържат църквата Trinità dei Monti с площад Испания (Piazza di Spagna) долу. Те се състоят от 135 стъпала, често изпъстрени с цветя през пролетта, и са популярно място за срещи и почивка.

Любопитен факт: Испанските стълби са финансирани от френски дипломат, но са наречени „испански“ заради близкото разположение на испанското посолство при Светия престол.
Източник: Roma Capitale – Sovrintendenza Capitolina ai Beni Culturali

Там е гъмжило от народ. Никакъв шанс нямаш да се снимаш без да ти влязат и непознати хора в кадъра- страшна битка за пространство за позиране!

В близост се намира Колоната на Непорочното зачатие (Colonna dell’Immacolata), издигната през 1857 г. в чест на догмата за Непорочното зачатие и увенчана със статуя на Дева Мария.

Любопитен факт: Всяка година на 8 декември папата поднася цветя пред статуята на Дева Мария, а пожарникар се изкачва с вишка, за да постави венец на ръката ѝ – традиция, следвана от 1953 г.
Източник: Vatican News – „Feast of the Immaculate Conception: Papal tradition in Piazza di Spagna,“ 2021

Piazza del Popolo и кратка почивка в кафетерия с гледка към него

Продължихме към Piazza del Popolo, където седнахме на първото кафе с хубава гледка към него, Angolo degli Artisti, за да си починем и се насладим на традиционния италиански коктейл Аперол Шприц. Кафенето е с много нисък рейтинг, но ние си бяхме доволни от нашите напитки и обслужване. Даже към коктейлите ни дадоха комплиментни ядки, маслини и чипс.

Piazza del Popolo е един от най-впечатляващите площади в Рим, оформен в днешния си неокласически вид през XIX век по проект на архитект Валадие. Разположен в северния край на историческия център, площадът е заобиколен от забележителности като близнаковите църкви Santa Maria dei Miracoli и Santa Maria in Montesanto, както и от портата Porta del Popolo, откъдето пътешествениците са влизали в града от север. Днес площадът често се използва за концерти, културни събития и обществени събирания, а широкото му отворено пространство го прави предпочитано място за разходка и почивка. Когато ние бяхме там имаше изградено тенис игрище, на което се играеха демонстрационни мачове, за реклама на домакинството на Рим на мастърс турнир по тенис.

Любопитен факт: В центъра на Piazza del Popolo се издига 24-метров египетски обелиск, пренесен в Рим от Хелиополис от император Август през 10 г. пр.н.е. – това е най-старият и един от най-високите обелиски в града.
Източник: Claridge, Amanda. Rome: An Oxford Archaeological Guide, Oxford University Press, 2010.

Бяхме доста изморени и оттук директно се насочихме към апартамента с убеждението, че ще вечеряме някъде близо до него.

Вечеря в Il Conte Brillo Pantheon без план и резервация и продължение с караоке

Беше неделя, заведенията бяха масово затворени. Тръгнахме без план и посока да търсим къде да хапнем. Il Conte Brillo беше отворено и седнахме вътре. Рейтингът му не е добър, но храната беше много вкусна, а обслужването задоволително. Препоръчвам там телешкото и говеждото.

След това като се прибирахме, минахме покрай близкия нощен бар Escopazzo и видяхме, че има Ladies night с безплатни шотове за жени+ караоке. Влязохме и реално им направихме купона. Като виждаха веселбата вътре и други хора влизаха. Накрая всички дружно пеехме Ариана Гранде и Sara Perche Ti Amo на Рики е Повери. Безплатни шотове не ни дадоха обаче. Барът е доста смотан, не го препоръчвам, но пък доста се забавлявахме.

Следи тук за предложената от мен програма за четвъртия ден от 6-те в Рим.

Как да стигнеш до всички тези места?

Ползвай тази карта, специално направена от placescases.com за твое улеснение.

Как да си резервираш престоя?

Препоръчвам ти да резервираш престоя си направо тук. За твое удобство съм сложила каре на booking.com. През,  него си запазваш всички genius отстъпки и привилегии, а аз получавам скромен комисиона. Само въвеждаш датите на престоя, мястото и натискаш Search.

Booking.com

Къдe да следиш за най-новите публикации на блога за отзиви и оценки на интересни места placescases.com?

Допада ли ти моя блог? Чудесно! Тогава последвай страниците на placescases.com в Instagram, Facebook, YouTube, LinkedIn, X, TikTok и не пропускай нито една нова публикация.

Търсиш ли инфо за добри ресторанти, хотели и всякакви приятни местенца по света и у нас? Тогава се порови в категориите на единствения по рода си блог за отзиви и оценки на интересни места, пречупени през 5DСензографа на 5-те човешки сетива- placescases.com. Може да си откриеш нещо точно като за теб.

Питаш ли се понякога, как някои места толкова много се отличават от други по обслужване, обстановка, като цялостно изживяване? Значи и теб те вълнува темата за Икономиката на преживяванията на Джоузеф Пайн и Джеймс Гилмор. Постоянно добавям към колекцията си отзиви за онези от тях, които практикуват нейните принципи, без значение умишлено или случайно. Ако ти е интересно да разбереш кои са те, проучи ревютата в категорията Икономика на преживяванията.

Ако се нуждаеш от рент-а-кар, можеш да си запазиш тук, в карето на най-голямата платформа за резервации, по-долу.

 

Какво мислиш за това?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.