Музеи @home – Част 1, виртуална разходка из музеи и галерии в София и България
Снимка на корицата: „Моми белят платно“, Владимир Димитров-Майстора, Национална галерия, София
Време за четене: 3 мин.
Нямаш 3 минути за четене? Мини само през bold шрифта- 1 мин.
Нямаш време да обиколиш всички музеи на живо, тогава гледай направо видеото малко по-надолу- 6:49 мин. Виж по-надолу, кой е авторът на музиката към филмчето.
Блогът placescases.com e, посветен на интересните места и събития. Докато бяхме затворени вкъщи заради извънредното положение с пандемията от Corona вирус, си мислехме, че сме лишени от възможността да посещаваме такива. Само че, открихме, че можем да продължаваме да им се радваме, макар и виртуално.
В публикацията Театър @home публикувах дълъг списък на театрални сцени, които стриймват онлайн техни представления, за да поддържат връзката със своята публика.
В една поредица от 8 публикации Гурме @home, която продължава, разказах за ресторанти и барове в София, които доставят вкусните си гастрономически и миксологически произведения в дома на клиентите.
За предимствата на виртуалните вечери с приятели в ситуация на lockdown стана дума във Водят ли виртуалните вечери до битов алкохолизъм?.
Оказа се че, вкъщи може да е много интересно и да изкараме спокойно и забавно няколко седмици без много да излизаме. Даже стана ясно, че можем да посетим изключително интересни места по света и у нас, като тези, за които разказвам в рубриката @home.
Във фокуса ми този път са музеите, чиито световен празник е 18 май. На този ден музеи и галерии в България отвориха врати за посещения.
И така, на твоето внимание представям списък от музеи в България и по света, които можеш да посетиш виртуално, да видиш интересни картини, експонати, всякакви артефакти. От тях, по лесен и съвсем достъпен научаваш интересни неща за изкуството и историята на света…. а защо не и да планираш следващата си екскурзия до интересна дестинация, за да видиш на живо вече, експозицията, която ти е харесала най-много. Даже тук в блога, в карето отстрани, можеш да си направиш резервация в booking.com за пребиваването там.
Започвам от българските музеи и галерии
- Няма как да не открия списъка с Националния исторически музей в София.
За съжаление към момента на писане на статията, музеят още не работи с посещения на място, но пък имат хубав сайт, в който е включена рубрика Електронни ресурси. Там може да се достъпи информация и снимки от някои експонати с голяма историческа значимост. Отделно в секция Експозиции има таб Виртуални, където са публикувани различни теми, отново със снимки и информация. Чудесен източник за проекти за училище на децата. Посещават виртуално музея, запалват се да го разгледат на живо и прилагат много ценно умение да се самообучават, от надежден източник.
- Регионален исторически музей София, или както го знаем Музеят на София.
Аз лично препоръчвам да се посети на място, защото е много интересно. За софиянци е полезно да научат повече за древната и съвременна история на града. За децата също, защото могат да видят как са живели в по-стари времена гражданите. Има страхотни експонати като писалището на Стефан Стамболов, каретата на царя, по-късно автомобилът, който си е купил, стар трамвай, в който децата много обичат да влизат, да посядват на старите седалки и да гледат кратко образователно филмче.
Ето малко снимки директно от мястото на събитието, заснети на Националния празник, 3 март 2020:
На уебстраницата им има секция Виртуални експозиции, с информация и снимки, но това далеч не е достатъчно, за да се види колко интересно място е Музеят на София. Дори сградата сама по себе си е паметник- стара баня от римски времена, под която от векове блика лековита минерална вода.
В страницата на регионалния музей София има линкове към регионалните музеи на Ботевград, Етрополе, Самоков, Ихтиман, Правец, Копривщица.
-
- За да научиш повече за бойните подвизи на Българската армия и безстрашните й войни, задължително трябва да отидеш в Националния военноисторически музей. Там има 360 градусови снимки. Препоръчвам да кликнеш на линка и да разгледаш, със сигурност ще ти се прииска да отидеш на място и то, още този уикенд.
-
- Много красиви фотоси на колекции от камъни могат да се разгледат на сайта на Музея „Земята и хората“ в София. За радост на софиянци, вече е отворено да се видят и на място.
-
- Приличен сайт, на Национален литературен музей дава информация и достъп до виртуални разходки, 360 градусови снимки на къщи-музеи на Пейо Яворов, Славейкови, Стоян Чилингиров, Димитър Димов, Никола Вапцаров, Иван Вазов. Направени са на Adobe Flash и може да ти се наложи да ги отваряш през Internet Explorer.
-
- Редовна спирка в градските ни разходки е Софийска градска художествена галерия. Тя има виртуални турове във Facebook страницата си и вече е отворена за посещения.
-
- Един от музеите в София, който посещаваме периодично с моето семейство е Национална галерия. Там всичко е много интересно- сградата, бивш дворец, експозициите на най-прочутите художници на България, изложбите на изключителни чужди творци. Задължително включвам тук и Квадрат 500. А като се разхождаш в парка на НДК, зад мола Park Center, се отбий в Софийски арсенал- музей за съвременно изкуство. Ние редовно го правим и всеки път има някаква интересна провокация. Често пъти даже експозициите са интерактивни. Сайтът съдържа инфо каква изложба тече в момента, подкрепено със снимки.
В секция Изложби на сайта на Националната галерия има множество видео материали. Секция Колекции съдържа пък снимки. Прекрасен източник за подготовка на ученици по проекти за училище. Освен това, музеят е включен в световната културна съкровищница Google Arts&Culture.
Точно там научих, че в една от най-известните картини на Иван Мърквичка, „Ръченица“, модел на централната фигура е ирландският журналист, застъпник за българската кауза, живял в София от 1892 до 1915, Джеймс Баучър.
Пълен списък на музеи в София можеш да погледнеш тук, на галерии на https://sofia-art-galleries.com/.
Прекрасната музика към филмчето е на една изключителна българска етно-джаз формация– Outhentic и е използвана с тяхното любезно разрешение.
В първата песен ,“Слънчице, мило, мамино“ изпълнителите са Живко Василев (кавал и пиано), Райна Василева (вокал), Виктор Джоргов (китара). Тя е от първия албум на групата, наименован “YesToday”. Ето и линк за купуване на албума.
Във втората песен, „Разорал дедо“, пак пее Райна и пак свири Живко, но освен тях свирят и Борислав Илиев (китара и тамбура), и Стоил Иванов (барабани, перкусии). Тя е от втория им албум “Transparent”.
Всичко е записано, миксирано и мастерирано от Свилен Ангелов.
- Аз пък от своя страна, бих си планирала пътуване до Розовата долина, за която децата учат още в „Човекът и обществото“ и по-специално- гр. Карлово. Там в задължителната програма е Къщата-музей на Васил Левски. Сайтът е спретнат и уютен, има си виртуална разходка и кратко филмче.
- Общинският исторически музей на града, също е интересна атракция за любознателните.
- Една от любимите дестинации на нашето семейство в България е Пловдив. Старият град е пълен с къщи-музеи, изложби, малки калдъръмени улички с артизански магазинчета. Задължителна спирка е Регионалния етнографски музей. Той е намерил място и във виртуалните галерии на Google Arts&Culture. Сайтът на музея също предлага виртуална разходка.
- От 18 май Варненската градска художествена галерия също присъства в Google Arts&Culture и е направила виртуален тур на сайта си.
Най-интересните музеи за деца
-
-
- За най-малките, с богата забвно-образователна програма на място, но и опция за виртуално посещение има Национален политехнически музей в София. Ако вече се чудиш какво да ги правиш тия малчугани вкъщи, покажи им сайта на музея и ги разходи виртуално из залите му. Със сигурност после ще трябва да планираш посещение на място.
-
Доста добре организиран списък на музеи в България, национални, регионални, общински, частни има в сайта http://www.museology.bg/.
Следва продължение с музеите и галериите по света с виртуален достъп до залите им.
Къде да последваш блога за ревюта и оценки placescases.com?
Следи тук и в профилите на блога на placescases.com в социалните мрежи Instagram, Facebook, LinkedIn, Twitter за следващи статии на от новата рубрика @home, в които ще ти разказвам, какви други опции предлага lifestyle @home.
Източници на видеата и снимките: сайтове и Facebook страниците на изброените музеи (публикувани съм линкове към тях), както и Google Arts & Culture.