Гълфос, Исландия

Пътуване в Исландия – факти, съвети и tips & tricks, които няма как да научиш- Част 1

Основни факти за Исландия

Исландия е остров, който се намира в Северния Атлантически океан и Северен ледовит океан. Намира се между континенталната част на Европа и остров Гренландия.

Населението е ок 300 хиляди. Най-голям град е столицата Рейкявик- 123 хиляди жители. Т.е. цялата държава има население колкото Варна, а Рейкявик- колкото Стара Загора.

Часовата разлика с България е 3 часа, т.е. ако в България е 10ч, при тях е 7ч. Като пътуваш натам ти се удължава деня, а като се връщаш направо смачкваш времето. Ние се връщахме през нощта, не стига, че не се стъмни в Рейкявик, но и през цялото време гледахме изгрев. На практика нямахме нощ и двата дни се сляха.

Любопитен факт: Фамилните имена на жителите се образуват от името на бащата. Ако роденото дете е момиче, към първото име на таткото се добавя наставката dóttir (дьотир), а ако е син- son (сон).

Образуват се имена от типа Гуднадьотир, Стивенсон и т.н.

И понеже населението е малко, преди да се женят, младите исландци проверяват в приложение дали не са роднини случайно.

През зимата е вечна нощ и местното население страда от SAD- seasonal affective disorder, един вид сезонна депресия. Четох в „География на щастието“ (Geography of  Bliss) на Ерик Уайнър, че исландците са един от най-щастливите народи и че почти всеки се занимава с музика там. Попитах местните дали е така, те много се учудиха. Казаха, че това сигурно важи за датчаните. На въпроса как се справят със сезонната депресия ми отговориха, че зимата ходят много на фитнес или направо хващат самолета за Тенерифе. Взимат много антидепресанти и пият доста алкохол, това те го твърдят, не аз.

Но като стана дума за правене на музика, да не забравяме, че Бьорк, една от най-интересните концептуални певици и актриси е от Исландия. Авторката на музиката от филма Джокера, Хилдур Гуднадьотир, носителка на Оскар, също е оттам.

Природата на Исландия

Природата на Исландия е красива и сурова майка. Населението постоянно се стреми да предвиди настроенията й, но тя продължава да ги изненадва редовно със земетресения, изригващи вулкани, избухващи глетчери, наводнения, бурни ветрове. Но пък ги награждава и с великолепна гледки- водопади, зелени хълмове и безкрайни зелени поляни, мощни вълни, прекрасни обширни черни плажни ивици, синкави и черни ледници, интересна флора и фауна.

За реколта от земята не може да се говори, защото почвеният слой е оскъден. Селското стопанство залага на животновъдство и отглеждане на зеленчуци в парници, затопляни с геотермална вода, а през зимните месеци чрез греене с лампи, за да се имитира слънцегреене.

Икономиката на Исландия разчита на банково дело, туризъм, риболов, машиностроене, топене на алуминий.

Споделям ти някои съвети, които са препоръчителни и затова са в зелено, а също и tips&tricks, без които можеш, но пък ти улесняват пътуването.

Как се отива до Исландия?

От България до Исландия можеш само да летиш със самолет и с прекачване. Има и ферибот от Дания. Билетите не са евтини, ако имаш планове да пътуваш, купувай отрано, за да вземеш на по-добри цени.

Каца се на международното летище в Кефлавик, което е на 50 минути път с кола от столицата. Всички местни полети са от това в Рейкявик, което е доста по-малко.

Исландският език

Исландският, както го наричат islenks, е от северногерманската група. Не е близък до скандинавските, въпреки, че звучи като тях. Всички исландци говорят английски перфектно, но ако искаш да ги зарадваш с изрази на родния им език, споделям тук някои основни:

Благодаря- Takk fyrir, Так фирир

Добър ден- Góðan dag или Góðan daggin, Годан дагин

Добър вечер- Gott kvöld Гот квьолд

Tip&Trick: За да четеш етикетите на стоките в супермаркета, препоръчвам да ползваш Google Translate, опция със сканиране.

Нощувките в Исландия

Нощувките са скъпи, в Рейкявик минимум 500 лв. за двойна стая, често пъти със споделена баня. По тази причина много хора избират нощуване на палатки или наем на кемпери. Честа гледка е Тойота пикап, трансформиран в кмепер с приставка.

Съвет: Ако правиш обиколка и не си ситуиран само в Рейкявик, направи резервации според маршрута си и планираните за посещение забележителности за всеки ден.

Ако си с кемпер, просто провери къде имаш кампове по трасето за нощувките.

Следи за следващите публикации в блог, където препоръчвам конкретни места за нощувка.

Как да си резервираш престоя?

Препоръчвам ти да резервираш престоя си направо тук. За твое удобство съм сложила каре на booking.com. През,  него си запазваш всички genius отстъпки и привилегии, а аз получавам скромен комисиона. Само въвеждаш датите на престоя, мястото и натискаш Search.

Booking.com

 

Къдe да следиш за най-новите публикации на блога за отзиви и оценки на интересни места placescases.com?

Допада ли ти моя блог? Чудесно! Тогава последвай страниците на placescases.com в Instagram, Facebook, YouTube, LinkedIn, Twitter, TikTok и не пропускай нито една нова публикация.

Търсиш ли инфо за добри ресторанти, хотели и всякакви приятни местенца по света и у нас? Тогава се порови в категориите на единствения по рода си блог за отзиви и оценки на интересни места, пречупени през 5DСензографа на 5-те човешки сетива- placescases.com. Може да си откриеш нещо точно като за теб.

Питаш ли се понякога, как някои места толкова много се отличават от други по обслужване, обстановка, като цялостно изживяване? Значи и теб те вълнува темата за Икономиката на преживяванията на Джоузеф Пайн и Джеймс Гилмор. Постоянно добавям към колекцията си отзиви за онези от тях, които практикуват нейните принципи, без значение умишлено или случайно. Ако ти е интересно да разбереш кои са те, проучи ревютата в категорията Икономика на преживяванията.

Ако се нуждаеш от рент-а-кар, можеш да си запазиш тук, в карето на най-голямата платформа за резервации, по-долу.

Какво мислиш за това?

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.