Pilsur

Какво да ядеш и пиеш в Исландия – факти, съвети и tips & tricks, които няма как да научиш- Част 5

Какво препоръчвам да ядеш и пиеш в Исландия ще разбереш от тази 5 част на пътеписа за Исландия. Диапазонът е широк- от странен вкус и аромат на риба до хот дог.

В първата, втора, трета и четвърта част на тази публикация споделих някои основни факти за Исландия, как да подходиш към резервациите за нощувки и рент-а-кар, за местната валута, начините на плащане, наблюдения за природата и нейните забележителности, препоръки какво можеш да правиш в Исландия.

Разбира се, предлагам и съвети как да спестиш излишен харчлък при храненето.

Какво да ядеш и пише и как да си напазаруваш?

В заведенията и баровете на Исландия е скъпичко. То като цяло е доста скъпо там. Основното ястие най-редовно е по 40-50 лв, супа или салата 20-30. Алкохол на чаша- 26-30лв, та и до 40лв. Ако все пак искаш да се поглезиш на заведение и да пробваш местни специалитети, те съветвам да си правиш резервация предварително.

Средната сметка за 4 души в ресторант се движи между 250-700 евро, все едно си ял в Мишлен ресторант, и то без да се отпускаш с алкохола.

Съвет: За по-бюджетно изкарване, препоръчвам да си пазаруваш и да си готвиш, ако имаш условия на местата за нощувка. За изхранването по време на обиколките през деня препоръчвам да си приготвяш сандвичи.

В супермаркета, ако си напазаруваш, вечерята ще ти излезе 100-200 лв. за семейството и ще ти останат продукти за сандвичи на другия ден.

На някои от природните атракции има павилиони, ресторантчета и кафета, но и доста опашки. Други нямат дори свестни тоалетни, но по принцип тоалетна има навсякъде по посещаваните места.

Веригите супермаркети с нормални цени са Kronan и Bonus. Ние си пазарувахме в първата.

Kronan- Islandic supermarkets
Kronan- Islandic supermarkets/ Исландска верига супермаркети

Всичко можеш да си намериш там, освен алкохол, най-много бира с 2% алкохолно съдържание, която също не е лоша, на мен много ми харесва. Хубави местни бири са Gull и Vik. Предлагат се доста опции с полуприготвена храна, така че да ти е лесно да си сготвиш, ако си в апартамент или къща за гости, а не в хотел.

Tip&Trick: Водата от чешмата се пие и е прекрасна. Топлата даже е минерална, така ми казаха в хотел Селфос. Носи си бутилчица и още на летището си напални вода от специалните за това чешмички, които са разположени на няколко места.

Така че, вземи си бутилка или си запази тази от самолета и си сипвай смело навсякъде от тоалетната от стаята, където си харесаш, но не и направо от природата, за всеки случай.

Какво да опиташ докато си в Исландия?

  • Маринована акула– едно от най-екзотичните и странни неща, които съм опитвала. Много силно миризлива, сервират я под формата на няколко парченца затворени плътно в бурканче. С нея върви местната подобна на водка концентрирана напитка Бренивин (Brennivin), за да преодолееш по-лесно миризмата.

This slideshow requires JavaScript.

 

  • Сушена риба на чипс (Hardfiskur)– и това мирише яко, но е сериозен протеин и много полезна. Можеш да си я купиш от супермаркета.

This slideshow requires JavaScript.

  • Супа от омар– леко лютивичка е, много ми хареса- ще я намериш в менюто като Lobster soup- препоръчвам я.

This slideshow requires JavaScript.

  • Агнешка или някаква друга местна супа. Наричат я кьотсупа (Kjotsupa ), т.е. супа от месо.

This slideshow requires JavaScript.

  • Агнешко печено, малко алангле го правят. Но разбира се предлага се и и говеждо и свинско, и пилешко. Също и конско. В някои заведения за традиционна кухня и пъфин, и кит, но аз това не бих го препоръчала. Това са редки видове животни, а китът е и интелигентен. Даже мисля, че и делфин може да намериш в накои менюта, абсурд е да се яде този бозайник.
Roasted Lamb
Печено агнешко в ресторант Fish Company в Рейкявик
  • Fish and chips и изобщо риба.

 

Сьомга в ресторант Fish Company в Рейкявик
Fish and chips
Фиш-енд-чипс в Исландия
  • Pylsur- това е местния хот-дог. Наденицата е от смесено месо- агнешко, телешко, но понякога е направен с парчета риба или омар.
Pilsur
Пилсур- Исландски хот дог
  • Исландски сладолед– много е хубав и се предлагат разнообразни вкусове. Особено препоръчвам Fox fusion– това е комбинация от няколко вида сладолед, по твой избор, или само един тип, с добавки от поръски, пак каквито ти избереш. Препоръчвам да пробваш с лакриц и техния скитълс. Объркват ти всичко на едни миксер и става много яко.
  • Kleinur– това е исландска поничка, леко сладичка, пържена, вкусна е.
Kleinur
Клейнур- исландска поничка
  • Някои препоръчват да се пробва Svid, което е агнешка глава, но на мен гледката й не ми събужда апетита и изобщо нямам намерение да я пробвам.

На този линк можеш да разгледаш част от менюто на Исленски барин (Исландски бар)

Хубави места за похапване

В Рейкавик можеш да пробваш ресторант Fish Company, Islenski Barainn (Исландския бар), за да опиташ традиционни специалитети, и също ресторант Rok до църквата.

За да придобиеш по-добра представа, можеш да прегледаш това видео за Fish Company.

Време за гледане: 1:18 мин.

 

Малко кадри и от ресторант Rok, до църквата.

This slideshow requires JavaScript.

В Селфос препоръчвам уличната храна в реновирания градски център-  конгломерат от сгради, близо до хотел Селфос, в които се представят различни занаяти и заведения. Там е музеят на Скира (подобна на кисело мляко млечна храна, силно наситена на протеин и с по-малко мазнини), а също и food corner-а с улична храна.

Алкохолът в Исландия

Алкохолът в Исландия, като всяко нещо, е доста скъп, но по-важното е, че не можеш да си го купиш от супермаркета. Продава се в специализирани магазини и в заведенията. В ресторант чаша бира или вино е ок 26лв. Така че имаш 2 опции: или да си докараш в куфара- имаш право на 1.5 л концентрат на човек. Или да си купиш от безмитния на летището.

От магазина на летището могат да се купят много неща, на доста добри цени. Moët & Chandon беше 80 лв, виното е от 9 до 15-20 евро.

Пробвай и местната напитка е Brennivin. Прави се от зърнена каша, добавят й малко копър, а може и кимион, но не е натрапчив ароматът. Аз ударих една мини бутилчица на кораба по време на плаването с китове, защото ми беше много студено.

Brenivin Бренивин
Исландски традиционен алкохол Бренивин

Ако обичаш водка Reyka– ами в Исландия се прави. Удари една за сгряване, ако Бренивинът не ти допада.

В Исландия има хубава 2% алкохолна бира, на мен много ми допадна. По заведенията се предлага и по-високоалкохолна.

Какво да си купиш в Исландия?

Ако имаш екстра бюджет за харчене, вълнена дрешка, нещо непромокаемо или просто сувенири са добра идея. Пълно е с нордически якета, та ако планираш пътуване в северни държави, обмисли възможността да си купиш нещо подобно.

За ядене- сладкиши или бонбони с лакриц. Лакрицът е като гумен бонбон, но с добавена билка женско биле, оттам и специалният му аромат. Полезен е за болно гърло.

Исландския шоколад също е много хубав. В по-добрите места за нощуване ти оставят от него като комплимент. Той също е комбиниран често с лакриц.

Какви филми са снимани в Исландия и какво да гледаш, за да се надъхваш за пътуването?

Star Wars, Game of Thrones, James Bond, Batman, изобщо на всеки режисьор, на когото му трябват ледници, много сняг, водопади, черни плажове и всякаква друга внушителна сурова природа, се качва на самолета за Исландия.

Подготовката на обиколка в Исландия си е сериозно занимание, самото планиране на програмата отнема доста време. С удоволствие ще споделя с теб нашата програма, за да си имаш наготово планиране. Следи за нея в следващите публикации.

Как да си резервираш престоя?

Препоръчвам ти да резервираш престоя си направо тук. За твое удобство съм сложила каре на booking.com. През,  него си запазваш всички genius отстъпки и привилегии, а аз получавам скромен комисиона. Само въвеждаш датите на престоя, мястото и натискаш Search.

Booking.com

 

Къдe да следиш за най-новите публикации на блога за отзиви и оценки на интересни места placescases.com?

Допада ли ти моя блог? Чудесно! Тогава последвай страниците на placescases.com в Instagram, Facebook, YouTube, LinkedIn, Twitter, TikTok и не пропускай нито една нова публикация.

Търсиш ли инфо за добри ресторанти, хотели и всякакви приятни местенца по света и у нас? Тогава се порови в категориите на единствения по рода си блог за отзиви и оценки на интересни места, пречупени през 5DСензографа на 5-те човешки сетива- placescases.com. Може да си откриеш нещо точно като за теб.

Питаш ли се понякога, как някои места толкова много се отличават от други по обслужване, обстановка, като цялостно изживяване? Значи и теб те вълнува темата за Икономиката на преживяванията на Джоузеф Пайн и Джеймс Гилмор. Постоянно добавям към колекцията си отзиви за онези от тях, които практикуват нейните принципи, без значение умишлено или случайно. Ако ти е интересно да разбереш кои са те, проучи ревютата в категорията Икономика на преживяванията.

Ако се нуждаеш от рент-а-кар, можеш да си запазиш тук, в карето на най-голямата платформа за резервации, по-долу.

Какво мислиш за това?

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.