The Sun Voyager, Reykjavik

Какво можеш да правиш в Исландия и как да си в безопасност в природата там- Част 4

В първата, втората и третата част на тази публикация споделих някои основни факти за Исландия, как да подходиш към резервациите за нощувки и рент-а-кар, за местната валута, начини на плащане, факти за природата и нейните забележителности.

В тази четвърта част разказвам какво можеш да правиш в Исландия.

Какво да правиш в Исландия?

В Исландия основно се обикалят природни забележителности. И разбира се, да наблюдаваш северно сияние зимата, ама това си е до късмет.

В някоя от следващите  публикации предлагам готова програма за 6 дни през лятото, можеш да я разгледаш.

Ако си в Рейкявик или Хусавик, не пропускай да се запишеш плаване с наблюдаване на китове и пъфини. Незабравимо преживяване е. Е, китовете няма да ги видиш точно съвсем до твоя кораб, но ако си с надуваема лодка Зодиак и това е възможно.

Гледането на китове също струва скъпо, по ок.EUR 75 на човек. Но ако е лошо времето и не може да се излезе в открито море, ти пренасочват плаването за друга дата, а ако не можеш да присъстваш, ти връщат парите. Конкретна информация за атракцията можеш да намериш в 6-дневната програма, която предлагам в следващите публикации в блога.

Задължително разгледай Golden Circle, дори и да си ситуиран само в Рейкявик за 2-3 дена. Не е далеч и си заслужава. Ако си за повече дни в страната, тръгни на обиколка, за да видиш повече неща. Със сигурност някои от тях ще са ти за първи път и ще те удивят. За да обиколиш целия остров 10 дни са достатъчни, стига да не затворят път за по-дълго от ден, заради наводнение или изригване вулкан.

В Рейкявик можеш да посетиш няколко интересни места:

  • Музеят Перлан, разпознаваш го по облото кубе, на един от хълмовете, в края на Рейкявик. Има няколко зали с интересни програми. В едната гледаш филм за избухването на вулкани, като през това време в залата мирише леко на сяра. Това е миризмата, която се усеща, когато си близо до вулкан. Експозицията е разнообразна, има хубаво кафене и ресторант на последния етаж, които работят до 18ч.
  • Комплекса за събития и концерти Харпа с неговата забележителна архитектура. Там се предлага светлинно шоу, които си заслужава да посетиш. Ако ти се харчат пари, отиди и на някое представление от програмата.

  • Улицата на дъгата или така наречената Rainbow street. По нея и съседната пешеходна са разположени множество заведения и магазинчета. Исландия е много LGBT friendly.
  • Лутеранската църква Халгримскиркя (Hallgrimskirkja), с нейната нестандартна архитектура, вдъхновена от правилните геометрични форми на базалтовите вулканични скали.
Халгримскиркя (Hallgrimskirkja)
Халгримскиркя (Hallgrimskirkja)
  • Много е интересен и музеят на изкуството, който е близо до крайбрежието. Ние попаднахме на експозиция, в която показват творби, които са насочени да помагат срещу SAD. Какво е това, ще прочетеш в първата част на тази публикация.
  • Ако не е много студено, качи се и на виенското колело, което е точно пред него до морето и се разходи по пристанището. Огромни круизни кораби акостират постоянно.
  • Виж местните скулптури и паметници. Ние бяхме близо и посетихме The Sun Voyager, той е като символ на града, защото го видяхме направен и на сувенири с различни размери.
  • Sky LagoonСПА лагуна с гео-термална вода, с чудна гледка към океана, обградена от естествени скали, много е хубаво там. Избрахме нея пред Blue Lagoon, заради гледката. Вътре в самата лагуна при водата има бар, от който можеш да си поръчаш напитки. Задължително си направи предварителна резервация на сайта, защото има ограничена бройка за достъп в различните часови пояси. Същото важи и за Blue Lagoon.

Tip&Trick: Изисквания за безопасност в природата- силно препоръчителни съвети

Понеже природните забележителности са широко достъпни и безплатни, Исландците поне са се погрижили да осигурят добра организация и комфорт на тълпите от туристи, така че да не се вреди на природата и да имат нужната сигурност, че няма да се пребият, удавят, пострадат по някакъв начин от неблагоразумие. Но все пак трябва да се спазват и изискванията към туристите.

Придържай се към маркираните алеи, не излизай от тях, с цел твоята безопасност и опазването на природата.

Не заставай близо до ръбове на скали, особено ако няма парапети. Възможни са резки пориви на вятър, които могат да те съборят.

Ако си на плаж, стой далеч не просто от прибоя, а от последния ръб, до който виждаш, че стигат вълните. Специално на Рейнисфяра, най-посещавания плаж заради черния му пясък и внушителни скали, има много табели и предупреждения за това. Въпреки че ние стояхме далеч от най-далечния ръб, до който стигаше вълната, две по-големи една след друга се втурнаха към нас. Ние пищейки хукнахме да бягаме, но вълната ни застигна за отрицателно време, намокри ни до колене, събори по възрасти хора и ги позавлачи. Не обръщай гръб на океана, защото може да не видиш как идва такъв опасен талаз.

Ако си на кораб с много палуби, слизай по стълбите с лице към тях. Така по-лесно ще запазиш равновесие, ако някоя по-голяма вълна рязко заклати кораба и няма да паднеш.

Съвет: В случай, че страдаш от морска болест, но искаш да гледаш китове, подготви се с хомеопатия.

Противно на очакванията, препоръчва се да имаш нещо в стомаха на това плаване и да пиеш течности на малки глътки. Освен това, екипажът предлага и удобни пликчета за повръщане.

Проследи и следващите публикации от тази серия за Исландия. Там са съветите за храна и напитки.

Как да си резервираш престоя?

Препоръчвам ти да резервираш престоя си направо тук. За твое удобство съм сложила каре на booking.com. През,  него си запазваш всички genius отстъпки и привилегии, а аз получавам скромен комисиона. Само въвеждаш датите на престоя, мястото и натискаш Search.

Booking.com

 

Къдe да следиш за най-новите публикации на блога за отзиви и оценки на интересни места placescases.com?

Допада ли ти моя блог? Чудесно! Тогава последвай страниците на placescases.com в Instagram, Facebook, YouTube, LinkedIn, Twitter, TikTok и не пропускай нито една нова публикация.

Търсиш ли инфо за добри ресторанти, хотели и всякакви приятни местенца по света и у нас? Тогава се порови в категориите на единствения по рода си блог за отзиви и оценки на интересни места, пречупени през 5DСензографа на 5-те човешки сетива- placescases.com. Може да си откриеш нещо точно като за теб.

Питаш ли се понякога, как някои места толкова много се отличават от други по обслужване, обстановка, като цялостно изживяване? Значи и теб те вълнува темата за Икономиката на преживяванията на Джоузеф Пайн и Джеймс Гилмор. Постоянно добавям към колекцията си отзиви за онези от тях, които практикуват нейните принципи, без значение умишлено или случайно. Ако ти е интересно да разбереш кои са те, проучи ревютата в категорията Икономика на преживяванията.

Ако се нуждаеш от рент-а-кар, можеш да си запазиш тук, в карето на най-голямата платформа за резервации, по-долу.

Какво мислиш за това?

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.