Природата на Исландия, част 3 от пътеписа
В първата и втората част на тази публикация споделих някои основни факти за Исландия, как да подходиш към резервациите за нощувки и рент-а-кар, за местната валута и начини на плащане. В тази трета част разказвам за природата на Исландия и нейните забележителности.
Сезоните и климатът на Исландия
През Исландия минава полярният кръг-660. По тази причина, зимата е постоянно тъмно с много малко развиделяване за 1- 2 часа, а през лятото е светло до късно, чак към 11 вечерта става здрач, но небето остава светло.
Ако си човек на светлината, твоят сезон е лятото. Но не си представяй, че ще грее постоянно слънце и ще е топло. Температурата достига максимално 160 по Целзий и най-малко до 80. Дългото слънцегреене е голямо удобство, ако целиш да минаваш по повече забележителности на денонощие. Слънчевото време лесно и бързо се сменя от дъжд на вятър и обратно. Времето се променя рязко, та не разчитай на прогнозите от приложенията телефона. Възможно е да вали дъжд, да духа силен вятър, но и да грее слънце едновременно. Дъгата е често срещано и великолепно явление- в океана, на водопад, навсякъде.
Ако обаче ти харесва студа и мрака, и целиш да гледаш северно сияние, твоят сезон е зимата, само че се приготви за студ и сняг, тежки условия за шофиране и други подобни екстри.
Съвет: Като тръгнеш за Исландия си набави солидна екипировка- непромокаеми обувки, яке и панталон, минимум GoreTex, а най-добре Dermizax. По-добре не ходи на водопад, без да си се облякла непромокаемо.
Исландия е единственото място, където ни е валял дъжд, водопад, та даже и Атлантическият океан. Да, океанът доста може да те понапръска на кораба, ако отидеш да наблюдаваш китове или да те залее изненадващо на плажа.
Природата на Исландия- флора и фауна
Дивата природа включва множество интересни представители на флората и фауната. Направи ми впечатление, че растенията са като в нашите планини. Ако си на Витоша, добави вулканични камъни, покрити с лишеи и мъх и имаш исландска природа. Е, не е точно така.
Някога на острова е имало много брези, но са ги изсекли. Сега пак полагат усилия да залесят с тях. Ако се загледаш, ще ги откриеш на много места и характерното за тях е, че короната започва почти от земята, често пъти стволът е изкривен и приличат на храст.
Срещат се най-разнообразни птици. Най-интересни са пъфините или така наречената тъпоклюна кайра. Има специални места, които се посещават, за да ги наблюдаваш. Много са интересни и си заслужава да ги видиш.
Спойлер: Ако се чудиш каква е тази птица, в анимацията за деца „Весели крачета“, Свен, който се правеше на пингвин се оказа тъпоклюна кайра.
Покрай бреговете на Исландия лятно време има много китове, косатки, делфини и това е една от основните атракции.
Опитомените животни, които се гледат в животновъдството са предимно овце, коне, крави, прасета и кокошки.
Овцете са свободно пасящи. Можеш да ги видиш навсякъде- по ливадите, по хълмовете, обикалят като туристи. Пасат каквото намерят. Шегувахме се, че сигурно хапват много исландски мъх, за това са здрави и не кашлят. Понякога излизат на пътищата и правят задръствания, въпреки, че навсякъде има електрически пастир.
Съвет: Внимавай като караш, не прекалявай със скоростта, особено ако нямаш видимост, защото веднага зад завоя или след възвишението може да има някой овен, дето се прави на смел да ходи по пътя.
Септември месец фермерите започват да си ги събират. Познават ги по маркировката. Този период традиционно е празничен за исландците. Събират се да се гощават, пеят, танцуват… колят овцете. Ами така е. За това агнешкото е местна традиционна храна.
Конете са много красиви. На няколко пъти ми се искаше да спрем, за да ги снимам. Бели, шарени, дорести с руси гриви. Но и те се отглеждат за месо.
За съжаление ще намериш в някои заведения да се предлага кит и пъфин в менюто. Аз лично смятам, че е кощунство.
Ловенето на китове е традиция в Исландия, която ние няма как да разберем. Света също не ги разбира. Влезли са в конфликт с WWF, заради китолова. В момента само една компания има лиценз да го практикува, а и той трябва да се подновява периодично. Ловенето на китове е подчинено на определени правила- кога да се ловуват, които породи и по какъв начин, но все пак е унищожение на тези прекрасни и умни животни.
Покрай бреговете на Исландия се срещат Гърбати, Сини, Минк и Фин китове.
Всяка порода китове си има собствен език, на който си общуват, имат си нещо като собствен диалект.
В един филм гледах, че когато се събират на популярно миграционно място различни видове китове, те обменят част езиковата си култура.
Ако се загледаш покрай пътя, виждаш питомни животни на свободна паша, налягали по земята. Чудех се защо е така, дали са по-мързеливи или има друга причина. Имах предположение, проверих го и се оказа вярно. Понеже е доста студено, те лягат, защото земята е топла. Мъхът е като топъл килим, на който можеш да се посгрееш като задуха оня бесен вятър и запука оня смразяващ силен дъжд.
Покрай пътя ще видиш и множество бали сено опаковани в бели или черни найлони- храната на животните през зимата. Това се прави, за да се стикова добре сеното и да се предпази от влага и мухъл.
В следващата четвърта част на тази публикация, разказвам за това какво можеш да правиш в Исландия. Естествено, придружена със съвети и tips&tricks.
Как да си резервираш престоя?
Препоръчвам ти да резервираш престоя си направо тук. За твое удобство съм сложила каре на booking.com. През него си запазваш всички genius отстъпки и привилегии, а аз получавам скромен комисиона. Само въвеждаш датите на престоя, мястото и натискаш Search.
Къдe да следиш за най-новите публикации на блога за отзиви и оценки на интересни места placescases.com?
Допада ли ти моя блог? Чудесно! Тогава последвай страниците на placescases.com в Instagram, Facebook, YouTube, LinkedIn, Twitter, TikTok и не пропускай нито една нова публикация.
Търсиш ли инфо за добри ресторанти, хотели и всякакви приятни местенца по света и у нас? Тогава се порови в категориите на единствения по рода си блог за отзиви и оценки на интересни места, пречупени през 5DСензографа на 5-те човешки сетива- placescases.com. Може да си откриеш нещо точно като за теб.
Питаш ли се понякога, как някои места толкова много се отличават от други по обслужване, обстановка, като цялостно изживяване? Значи и теб те вълнува темата за Икономиката на преживяванията на Джоузеф Пайн и Джеймс Гилмор. Постоянно добавям към колекцията си отзиви за онези от тях, които практикуват нейните принципи, без значение умишлено или случайно. Ако ти е интересно да разбереш кои са те, проучи ревютата в категорията Икономика на преживяванията.
Ако се нуждаеш от рент-а-кар, можеш да си запазиш тук, в карето на най-голямата платформа за резервации, по-долу.