Кратък пътеводител за Неапол, Италия, и 7 полезни съвета.
Май 2024, Неапол
„Виж Неапол и умри!“ е казал Гьоте, когато го е видял. Аз бих добавила, че не пречи да го видиш повече пъти. Винаги има на какво да се удивляваш, да се наслаждаваш, да внимаваш… Защо мисля така, прочети нататък какво препоръчвам и какво не в този кратък пътеводител.
Време за четене: 5 мин
Нямаш 5 мин. за четене? Тогава опитай четене в бърз режим- само подчертан и цветен текст: 3 мин.
Някои факти за Неапол:
- Стара история: пълно е с интересни неща за гледане.
- Вулканът Везувий е там и е погубил населението на Помпей и Херкулан през 79 година.
- Чудесно изкуство: галерии, архитектура.
- Пица: Неапол се води родината на пицата, обаче не навсякъде задоволява големите очаквания.
- Вкусна храна има навсякъде.
- Хубаво местно вино: тероарът е повлиян от вулкана Везувий и морския климат.
- Гъмжило от хора по улиците в празнични дни и шум до 3 – 4 през нощта: градът е жив и весел и противно на старите препоръки и схващания, безопасен е, в смисъл, че няма да те застрелят или пребият. А Виа Толедо имам чувството, че не спи.
- Пази се от джебчии, за всеки случай. И от опасни свалячи.
- Моторетки щъкат навсякъде и по тротоарите- оглеждай се и се пази, карат ги дори деца.
- За мое учудване, противно на очакванията ми, по заведенията не се чуваше много музика.
- Красиви гледки по крайбрежието на Амалфи.
- Галерията Умберто I, построена през 19 век: импозантно покрито пространство с внушителен оберлихт, приютило заведения и магазини.
- Испанския квартал: не можеш да го забравиш с тесните улички, прането по балконите и стрелкащите се моторетки. Доста е туристическо също така.
- Марадона: като икона е, навсякъде има негови снимки, портрети, фланелката с номера му (10), третират го като светец едва ли не.
- Църквите: пълно е с такива, буквално на всеки ъгъл, а някои са отворени за посетители и през нощта. И параклисчета, навсякъде.
- Nastro Azzuro: малко по-алкохолната (5%) и леко по-горчива версия на светла бира в палитрата на Peroni, по стара рецепта, датираща от 1963г.
- Доста боклук по улиците вечер, но на сутринта е чисто вече.
- Улични музиканти: някои пеят от балкона си с микрофон и колонка.
- Ако ползваш метро, трябва да си чекираш билета на специална машинка, въпреки, че няма турникет и си влизаш свободно. Внимавай да не забравиш, ще те глобят иначе.
- Най-важното- неаполитанците са много, много сърдечни хора. Радват се на живота, винаги са усмихнати, готови са да се притекат на помощ и да се погрижат за непознат човек, говорят сносен английски, ще се почувстваш много добре дошъл в града.
Препоръки какво да правиш в Неапол и района:
- Можеш да отседнеш, както в хотел, така и в къща за гости. Ние избрахме втория вариант и бяхме много впечатлени от гостоприемството на Алфредо и Серджо от Bonita Naples B&B на Виа Толедо. Чудно артистично местенце, в което нищо не ти липсва и ако си вземеш стая с балконче ще попиваш докъсно от него Неаполитанския vibe.
- Виж най–важните забележителности– Castel dell’Ovo, Duomo di San Gennaro, Кралския дворец и всичко друго, което си набележиш по съвети на всякакви други пътеводители. На виа Толедо има интересна галерия, където можеш да видиш картини на Караваджо и Веласкес.
- Обикаляй улиците без план и посока– ако можеш да си позволиш един такъв ден, просто да се наслаждаваш на града, няма да сбъркаш.
- Отиди до Помпей. Няма и час с метро линията, която тръгва от Монтесанто, това безспорно е по-комфортния начин да се придвижиш дотам, в сравнение с влака. Препоръчаха ни го нашите домакини и останахме много доволни, че ги послушахме. Ако можеш да си оставиш и повече време да се помотаеш в градската част Помпей, а да не си само по разкопките, добре би било.
- Разходи се по крайбрежието на Амалфи. Туристическите градове са Соренто, Амалфи, Позитано, Равело. Предполагам, че след сериала Рипли по Netflix (има и пълнометражен филм от 1999 с Мат Деймън, Джъд Лоу и Гуинет Полтроу), който е сниман в Атрани, където всъщност се развива действието в него, той също влиза в тази група. По-малки но също много приятни градчета и с по-малко туристически поток са Майоре, Миноре, Праяно. Ако имаш повече време, отскочи с лодка до Капри.
Ако се чудиш как да си организираш това пътешествие, ще ти разкажа как постъпих аз. Може да ти е полезно.
Доста се лутах как да планирам и осъществя еднодневно пътуване по тази ивица- чудех се дали да е с рентакар, дали да е с шофьор, дали да е организирана екскурзия или плаване по вода, или самостоятелно с влак. Офертите се движеха между 600 и 2000 евро за група от 6 човека. Каквито и мнения да прочетях в интернет, нищо не ми даваше категоричен отговор.
Знаех само със сигурност, да не взимаме рентакар, защото шофирането по крайбрежието на Амалфи е кошмарно.
Пътят е тесен, стават зверски задръствания лятото и не само, а паркирането е кауза невъзможна и скъпо. По трасето има само една бензиностанция и в силния сезон я затварят, защото причинява задръствания.
Накрая се отказах и се оставих да решавам на място, според провидението. Оказа се, че решението дойде от само себе си и то още първата вечер като пристигнахме. Шофьорът, който бяхме резервирали да ни вземе от летището беше много симпатичен и мил човек, който говореше на англо-италиански, както и аз. Разбирахме се перфектно и се харесахме от самото начало. Реших да го попитам дали би ни разходил по крайбрежието и за моя радост се оказа, че той точно това прави. Специалното тук е, че неговата цена е на половина на това, което срещнах като оферти в интернет.
И така, благодарение на Паскуале, изкарахме един чуден ден, изпълнен с множество пищни природни гледки, вкусна улична храна, много Аперол Шприц и къси кафета, и минимум напрежение свързано със задръствания и терзания къде да паркираме. Той ни разказваше за градовете из района, за начина им на живот, за храната и клюки за някои от известните личности, които е возил по същия маршрут.
- Опитай различни храни и напитки– всичко е вкусно, но характерните за района неща са:
- Сфолятеле за закуска– хрупкаво многолистно тесто, вътре с център от крем с рикота
- Пица– каквато и да било, но пробвай също пица фрита, т.е. пържена- тя е като калцоне с моцарела и шунка вътре.
- Вино– вулканични почви придават минералност и соленост, бели сортове Fiano, Lacrima Crisit, Falanghina, Greco, а при червените най-характерния за Кампания сорт е Aglianico. Едната вечер отидохме във вино бар, Vinarium Napoli, който се оказа, че има и чудесна кухня и изобщо не беше скъпо, а имаше всякакви вина.
Но наблизо имахме още едно забележително място L’Antico Grottino Wine Bar
- Местна бира- Настро Адзуро, разбира се.
- Лимонада от щанд на улицата– добавят й малко сода, за това трябва да я пиеш разкрачен и леко наведен, за да не кипне по дрехите и краката ти. Друг вариант е да си вземеш гранита за разхлаждане.
- Пийни Аперол шприц с изглед към морето в скъпарския квартал Chiaia или някъде другаде, просто да е Аперол Шприц.
- Полпете– местни традиционни кюфтенца в доматен сос. Ако си кажеш, „е какво пък, имаме си ги и в България“, тук доматеният сос не е случаен, използват се доматчета Сан Марцано, които са много вкусни.
- Тарали или торело– хрупкави солени гевреци с ядки и подправки. Приличат малко на таралите в пакетче, дето ги има и у нас, но тези са по-големи и вкусни.
- Лингуини с морси дарове или миди
- Паста рагу– с телешка кайма, но не й викат Болонезе тук
- Улична храна се продава в куопа– т.е. във фунийка. В нея може да има морски дарове, пържени, картофи или нещо друго.
- Бакала– това е осолена и сушена риба треска. Същия деликатес е характерен и за Венеция.
- Накъде без джелато и кафе.
- Не бързай и си дай време за dolce far niente, т.е. за нищоправене, наслаждаване, медитация с взор към морето, сред напевна реч, крясък на чайки и канцонети от уличните музиканти.
Изобщо, Неапол предлага много забавления, красота и добро настроение. Ти само си отдели достатъчно време за него, да му се насладиш истински.
Как да стигнеш до всички тези места в Неапол?
За да стигнеш до изброените препоръчани от мен места, използвай тази карта на Google като избереш карфицата на мястото, което те интересува. След това кликни върху стрелката и тя ще ти отвори карта за навигация:
Как да си резервираш престоя в Неапол?
Препоръчвам ти да резервираш престоя си направо тук. За твое удобство съм сложила каре на booking.com. През, него си запазваш всички genius отстъпки и привилегии, а аз получавам скромен комисиона. Само въвеждаш датите на престоя, мястото и натискаш Search.
Къдe да следиш за най-новите публикации на блога за отзиви и оценки на интересни места placescases.com?
Допада ли ти моя блог? Чудесно! Тогава последвай страниците на placescases.com в Instagram, Facebook, YouTube, LinkedIn, Twitter, TikTok и не пропускай нито една нова публикация.
Търсиш ли инфо за добри ресторанти, хотели и всякакви приятни местенца по света и у нас? Тогава се порови в категориите на единствения по рода си блог за отзиви и оценки на интересни места, пречупени през 5DСензографа на 5-те човешки сетива- placescases.com. Може да си откриеш нещо точно като за теб.
Питаш ли се понякога, как някои места толкова много се отличават от други по обслужване, обстановка, като цялостно изживяване? Значи и теб те вълнува темата за Икономиката на преживяванията на Джоузеф Пайн и Джеймс Гилмор. Постоянно добавям към колекцията си отзиви за онези от тях, които практикуват нейните принципи, без значение умишлено или случайно. Ако ти е интересно да разбереш кои са те, проучи ревютата в категорията Икономика на преживяванията.
Ако се нуждаеш от рент-а-кар, можеш да си запазиш тук, в карето на най-голямата платформа за резервации, по-долу.